Zarówno ustawa o rachunkowości (dalej: UoR), jak i międzynarodowe standardy nakładają na jednostkę obowiązek wyceny poszczególnych składników aktywów z uwzględnieniem utraty ich wartości użytkowej lub handlowej - także tych składników, dla których w normalny sposób nie odwzorowuje tego ich amortyzacja. »
Nowy KSR 7 Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja (projekt KSR 7 jest obecnie przedmiotem publicznej dyskusji - można się z nim zapoznać na stronie internetowej Ministerstwa Finansów) ma wyjaśnić wiele wątpliwości dotyczących m.in. ujmowania w... »
Początek roku kalendarzowego to dla większości jednostek też początek roku obrotowego, a więc okazja do wprowadzenia zmian w polityce rachunkowości. W celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji jednostka może, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji, zmienić dotychczas stosowane rozwiązania na... »
MSR 1 „Prezentacja sprawozdania finansowego” »
Ustawa o rachunkowości wskazuje ogólne zasady ustalania kosztu wytworzenia, a KSR je rozwija i uszczegółowia. Poznaj kolejną część wskazówek naszego eksperta poświęconych temu zagadnieniu. »
W KSR 13 zawarto objaśnienie wielu pojęć, które są niezbędne do prawidłowego ustalenia wartości kosztu wytworzenia, m.in. wyjaśniono formalnie, czym się różnią produkty, półprodukty i produkcja w toku oraz wyroby gotowe. Jest idealnym uzupełnieniem zapisów ustawy o rachunkowości. »
Koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu. Definicję tę zawiera art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości. W jaki sposób jednak ustalić nie tylko wartość kosztów bezpośrednich i pośrednich, ale też moce produkcyjne i... »
dr Katarzyna Trzpioławieloletni praktyk, szkoleniowiec,członek Komitetu Standardów Rachunkowości »
KSR 2 Podatek dochodowy uszczegóławia zasady ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Precyzuje, czym jest wartość księgowa i wartość podatkowa aktywów i pasywów. W poprzedniej części opracowania wskazane zostały m.in. powody tzw. różnic trwałych, teraz pora na różnice przejściowe, a więc te, które powodują konieczność... »